Kolorowe oświetlenie do kuchni

Wytwórcy wielu towarów wykształcili w nas poczucie tego, że trendy ulegają zmianie i od czasu do czasu wypada wymienić naszą garderobę, obuwie czy czapki. Dodatkowo postęp w rozwoju techniki powoduje, że jesteśmy zmuszeni do wymiany podstawowego sprzętu elektronicznego nawet co trzy-cztery lata. w podobny sposób przychodzą i odchodzą pewne trendy w urządzaniu wnętrz, choć częstość tych zmian nie jest może równie duża, jak w przypadku garderoby czy obuwia. A co w takim wypadku z postępem technicznym? Czy to oznacza, że posiadane przez nas żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy wymieniać tak samo często jak elektronikę? Jak odpowiednio dobrać lampy do mieszkania?

Niezależnie od tego, czy mamy zamiar kupić lampy sufitowe do sypialni, lampy kryształowe do salonu, czy też lampy wiszące do przedpokoju musimy pamiętać, że oświetlenie ma zagwarantować

Autor: Technolux

zarówno dobrą i funkcjonalną jasność pomieszczenia, jak również stworzyć w nim pasujący nastrój. Znaczy to na przykład, że niesamowite rozłożyste lampy kryształowe lub żyrandole w salonie prawdopodobnie będziemy zmuszeni uzupełnić o lampki punktowe sufitowe bądź kinkiety, aby wygodnie rozjaśnić również brzegi pokoju i umożliwić bezproblemowe dla oczu czytanie, nie zapominając o bardziej szczegółowych zajęciach (robienie na drutach, składanie klocków lego, naprawa niewielkich elementów etc.), gdy potrzebujemy silniejszego światła. Z kolei, gdy weźmiemy pod uwagę oświetlenie sypialni, warto, aby w jego wykończeniu dodano klimatyczne lampki nocne, chociaż ze względów na wygodę (sprzątanie, zgubiony kolczyk) lampy sufitowe z mocniejszą żarówką będą także zalecane. Następną istotną sprawą jest wykorzystanie prądu rozwiązania, które wybraliśmy, a zatem lampy podłogowe, kinkiety i lampy sufitowe muszą umożliwiać wkręcenie żarówek o niewielkim zużyciu energii, co będzie niezbędne, kiedy żarówki tradycyjne całkowicie odejdą ze sklepowych półek. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Oznacza to, że lepiej decydować się na lampy sufitowe, kinkiety i inne w określonym, pasującym do naszego gustu stylu. Jeśli marzymy o wnętrzu w stylu Romanowów, lampy zdobione będą pasowały świetnie. Natomiast w minimalistycznym stylu lepiej prawdopodobnie będą pasowały lampy nowoczesne, chyba że nie mamy problemów z dobieraniem różnych stylów i nie przeszkadzają nam kontrowersje.

Apdmarket.pl - lampy

Źródło: Apdmarket.pl

Odpowiedź na takie pytanie nie będzie łatwa, choć posiadany budżet powinien pomóc w jej znalezieniu. Jeżeli fundusze to nie problem, posiadamy dowolność w zaspokojeniu własnych pragnień i postawienie na najmodniejsze kolory, także, jeśli chodzi o lampy wiszące, lampy podłogowe do sypialni oraz oprawy oświetleniowe do pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu. I tak drugą połowę pierwszej dekady XXI wieku przepełniały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład srebra i złota, co przekładało się też na lampy sufitowe, kinkiety i lampy wiszące, a właściwie ich abażury. Nowa dekada rozpoczęła odwrót od jaskrawych kolorów, więc do łask powrócą prawdopodobnie lampy stworzone z białych kryształów i lampy nowoczesne wykończone w połyskliwych i przeźroczystych materiałach. Można mimo wszystko zastanowić się nad barwami ciepłymi, jak miodowy brąz, karmelowy lub ciemna czerwień – lampy wiszące, lampy podłogowe albo żyrandole w tych odcieniach mogą być interesującym i modnym elementem kolorystycznym do wnętrza dekorowanego w barwach chłodnych, jak szarość lub stal. Jednak działanie zgodnie z aktualną modą powinno być w równym stopniu co od wielkości budżetu warunkowane możliwościami naszego mieszkania. W pomieszczeniu z niskim sufitem nierzadko praktyczniejsze są lampy sufitowe, w związku z tym, ze np. lampy wiszące (patrz na )mogą zawadzać podczas chodzenia po mieszkaniu, warto także zdecydować się na lampy umożliwiające regulowanie konta padania światła (w przypadku niskiego stropu, do góry, aby go optycznie podnieść). Pokój w kształcie litery „L” jest idealny na minimum dwie lampy sufitowe, może to być na przykład większy żyrandol w części dłuższej i plafon w krótszej części wstawiona np. nad stołem. Odpowiednio postawione lampy kryształowe tym bardziej w połączeniu z lustrem mogą wychwytywać w dzień światło naturalne i odbijać je po reszcie pomieszczenia, rozjaśniając promieniami nawet bardzo ciemne kąty, dając alternatywę dla lamp bocznych i pomagając zwiększyć oszczędzanie zużycia prądu.

Wprawdzie postęp w branży oświetlenia idzie wolniej niż w przypadku technologii komputerowej, również i na tym polu widać widoczne modyfikacje. Jest to związane głównie z możliwościami oferowanymi przed lampy LED, które zapewniają zauważalnie większą oszczędność energii i z tego powodu różnią się wymogami technicznymi względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe umożliwiają ponadto zmianę koloru światła, dzięki czemu lampy podłogowe, lampy wiszące lub lampy sufitowe stają się jeszcze lepiej związane z danymi elementami wystroju wnętrza. Podobne nowości zazwyczaj pojawiają się w ofercie producentów, specjalizują się w lampach nowoczesnych zarówno w designie, jak i w rozwiązaniach technicznych. Naturalnie nie oznacza to, że klasyczne żyrandole, nie mogą działać z diodami LED. Zazwyczaj zresztą jest to w ich przypadku znacznie bardziej funkcjonalne. Generalna zasada jest natomiast taka, że aktualnie oświetlenie na długi czas zapewnią nam tylko lampy porządnych producentów, którzy dbają o wytrzymałość i porządną jakość opraw oświetleniowych.