Funkcjonalna kuchnia

Kuchnia dość często nazywana jest „sercem domu”, gdyż to właśnie w tej przestrzeni, jemy wspólne kolacje i rozmawiamy o tym, jak nam minął dzień. Ta część mieszkania, powinna być przede wszystkim przyjazna, funkcjonalna i komfortowa, by spędzenie czasu w tym miejscu gwarantowało przyjemność.

Czajnik
Zbudowanie wnętrza spełniającego oczekiwania wszystkich mieszkańców nie jest takie łatwe, warto jednak zastosować podstawowe zasady w aranżacji, aby w trakcie gotowania móc się łatwo poruszać.

W kuchni liczy się przede wszystkim odpowiednio zaaranżowana przestrzeń, tak, aby korzystanie z znajdujących się w niej elementów, było łatwe i efektywne. Produkty z oferty i patelnie powinny być zawsze łatwo dostępne, by nie trzeba było wydostawać wielu elementów z szafki, w celu wyjęcia jednego. Komplety garnków dobrze trzymać w jednym miejscu, aby bez problemu znaleźć potrzebny egzemplarz.

Wygląd kuchni jest rzecz jasna uzależniony od jej kształtu a także stylu wnętrza całego domu. Aby przestrzeń mieszkalna tworzyła spójną całość, trzeba pamiętać o tym, aby wszystkie meble w domu, były w podobnym stylu i kolorystyce. Jeśli naszą kuchnię często odwiedzają znajomi, ważną kwestią jest podjęcie decyzji, co do rozkładu jej rynsztunku. Biorąc pod uwagę fakt, że w dzisiejszych czasach sprzęty gospodarstwa domowego mają stylowy wygląd, możemy to uznać za komponent dodający wnętrzu kameralnej atmosfery. W takim wypadku, wystawne serwisy obiadowe lub herbaciane mogą znajdować się na otwartych półkach, zagwarantuje to łatwą dostępność i estetyczny wygląd. Dobrze mieć w posiadaniu przynajmniej jeden dobrej jakości serwis, gdyż, jak wiadomo, jemy również oczami i to, jak dania są podane, często wpływa na ich smak a także atmosferę przy stole. Podobne wrażenie na gościach wywołują kieliszki i wyjątkowe sztućce (dostępne na które winny być idealnie wypolerowane i ułożone w odpowiedni sposób na stole. Przeważnie najbardziej zaniedbanymi elementami wyposażenia kuchni, są garnki i czajniki – zwróćmy na to szczególną uwagę i wymieniajmy je stosunkowo często.

Wystrój kuchni jest uzależniony od gustu domowników, dlatego nie ma recepty na doskonałe wnętrze, trzeba je po prostu dostosować do osobistych preferencji. Pamiętajmy jednak, że w kuchni najważniejsze jest takie rozplanowanie mebli i sprzętów, by dobrze się w niej czuć i poręcznie poruszać. Przez wzgląd na to, że czynności, jakie wykonujemy w kuchni, zazwyczaj przebiegają według podobnego schematu, można w łatwy sposób stworzyć miejsce niezwykle funkcjonalne.

Źródło: Garneczki