Jaki, według ciebie, jest najbardziej ceniony napój Polaków?

Jak powszechnie wiadomo, badania statystyczne prowadzone przez różnych specjalistów, dotyczą licznych i różnorodnych aspektów życia społeczeństwa. Badania mają na celu pozyskanie dużej ilości informacji, ich analizowanie oraz zinterpretowanie. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych metod zbierania opinii publicznej są niewątpliwie ankiety. Układane są one w taki sposób, aby badany mógł wygłosić własną opinię poprzez wybranie najlepszej dla niego odpowiedzi.

Termosy marki Altom Design

Autor: wwwpieknowdomu.pl
Źródło: wwwpieknowdomu.pl

Ankieta może mieć formę pytań zamkniętych oraz otwartych i czasem też zawierają zagadnienia metryczkowe, które dotyczą danej problematyki. Ta metoda, poprzez zbadanie większej grupy osób, dostarcza nam pożądaną ocenę i pomaga odpowiedzieć na postawione przez nas pytania. Statystyka przeważnie obejmuje zagadnienia, będące istotne z punktu widzenia psychologów bądź innych specjalistów. Mogą one dotyczyć, na przykład wysokości zarobków i poziomu życia typowego, przysłowiowego „Kowalskiego”, dokonywanych zakupów, kapitału społecznego, wykluczenia społecznego w Polsce czy migracji ludności. Większa część wyników udostępniona jest w serwisie internetowym Głównego Urzędu Statystycznego. Znaleźć tam można informacje, które bezpośrednio dotyczą naszego państwa i mieszkańców. Jednak pomijając tylko te poważne tematy, należy dodać, że prowadzone są również statystyki, które mają na celu szukać odpowiedzi na normalne, przyziemne pytania. Mogą one dotyczyć np. ulubionej dyscypliny sportowej, użyteczności serwisów społecznościowych czy zdania konsumentów odnośnie danej restauracji. Ostatnio na jednym z powyżej podanych serwisów była możliwość przeanalizowania wyników opinii publicznej na temat najchętniej spożywanego napoju lub trunku. Wierząc wynikom na trzecim miejscu uplasowała się poranna szklanka ulubionej kawy.

Natomiast na drugim miejscu owocowa herbata, którą ankietowani brali ze sobą z domu w kubku termicznym lub termosie do herbaty (chcesz taki kupić? dzięki czemu możliwe było jej spożycie w drodze do pracy lub na uczelnię wyższą. Z kolei najwyższe miejsce, co mogło zaskoczyć, zajął znany trunek, szczególnie wśród młodszych dorosłych, mianowicie piwo. Przepytywani szczerze wskazywali, że najlepsze chwile to te na spotkaniach ze znajomymi z wypełnioną szklanką do piwa. Może być to jednocześnie lekko niepokojący sygnał, wskazujący na to, że każdego roku więcej młodych ludzi sięga po napoje alkoholowe i nie wyobraża sobie wieczoru bez tego trunku.To wszystko pokazuje nam, że statystyka dostarcza wielu interesujących wyników i pozytywnych, i negatywnych, ale dzięki temu wiemy, w której dziedzinie możliwa jest reakcja i praca nad poprawą sytuacji.