Kilka słów o dożynkach kiedyś i dziś

Dożynki są świętem ludowym, a organizuje się je w celach dziękczynnych za dobre i pozytywne zakończenie żniw oraz związanych z nimi polowych prac. Obchodzi się je w jedną z czterech niedziel września. W dawnych czasach z okazji obchodów tej uroczystości istniało wiele praktyk, obrzędów i zwyczajów. Niestety spora część z nich nie zdołała przetrwać do dzisiaj.
Piwo
Autor: Frô de maracujá!
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z nielicznych jest ciągle żywy konkurs za najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w którym konkurują ze sobą wszystkie miejscowości gminne. Dobrze jest mieć świadomość, że to święto miało swego czasu wyjątkowe znaczenie dla mieszkańców wsi i gminy i podchodzono do niego z należytym szacunkiem. Dzisiaj niestety mało kto pamięta o jego początkowym znaczeniu, dla większości jest to po prostu następna okazja do imprezowania. Na dzień dzisiejszy dożynki organizowane są na wielką skalę. Zapraszane są różnego typu zespoły muzyczne, zarówno te wiejskie jak i większe znane osobistości, takie jak choćby Krzysztof Krawczyk, grupa Kombi lub też zespół Enej. Dodatkowo przeprowadzane są różnego typu konkursy. Na przykład mogą to być konkursy taneczne, podczas których wybiera się najlepszą parę wieczoru czy zawody w jedzeniu, gdzie zwycięża osoba, która pożarła najwięcej hamburgerów, frytek czy innych smakołyków.


Ciekawym pomysłem na rywalizację są tak zwane zawody w odgadywanie rzeczowych różności. Mogą stanowić je przedmioty przeróżnego pochodzenia, które swoim interesującym i niejednoznacznym wyglądem mogą wprowadzać w zakłopotanie, a nazwanie ich powinno być ciężkie do odgadnięcia. Dla przykładu, proponuję wykorzystać do tego celu akcesoria do grilla, które niby dla wszystkich są znane. Jednakże niektóre elementy z pewnością mogą stanowić prawdziwy kłopot. Wystarczy przygotować przykładowo ruszt do smażenia ryb, rozpałkę do węgla, stojak na żeberka oraz szczoteczkę do grilla. Gwarantuję, że nie będzie łatwo. W tym konkursie mogą wziąć udział dorośli, dzieci i młodzież. Idealną nagrodą za zajęcie najwyższego miejsca dla pełnoletnich są różnorodne kufle do piwa (poznaj naszą ofertę: ), a dla młodzieży poniżej osiemnastego roku życia bilety na basen. To ledwie kilka pomysłów na zabawę, które mogą być wykorzystane podczas tego święta, lecz w natłoku wrażeń warto na chwilę się zatrzymać i przypomnieć sobie jak istotne jest to święto i jak wielką wartość miało ono dla starszych pokoleń.


Inne artykuły

Dobre a, także interesujące metody na nowoczesną aranżacje wnętrz, jakie należy poznać

Fototapeta kwiaty
Autor: demur.pl
Źródło: demur.pl
Współcześnie da się znaleźć dużo rodzajów dekoracji pomocnych w aranżacji wnętrz. Dobrze zwykle podczas ich wyboru zadawać sobie pytanie: czy warto dziś kupować zwykłe tapety? Współcześnie korzystniejszym pomysłem jest nabycie czegoś naprawdę unikatowego. Czymś takim są w stanie okazać się choćby interesujące fototapety. Jak jednak wybrać fototapety do salonu a, także innych pięknych pomieszczeń?
2018-06-22 13:58:44
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.